Musíme my lidé mít kde bydlet? Pochopitelně, že když jsme takzvaní normální lidé a ne bezdomovci, tak ano. Protože bydlení je něco, co pro nás představuje nejednu výhodu. Je celá řada záležitostí, v nichž to my bydlící lidé máme snazší než ti, kdo jsou bezprizorní.

A pokud už nějaké bydlení sháníme, upřednostnili bychom obvykle něco, co je stálé, odkud nás nikdo nikdy proti naší vůli nevystěhuje. Tedy nejlépe bydlení vlastní, soukromé. A tudíž se my lidé snažíváme sehnat tolik peněz, abychom si třeba nějaký vlastní byt koupili. Což ale nebývá snadné, protože objekty prodávané do soukromého vlastnictví jsou drahá záležitost a tolik peněz, kolik tyto stojí, obvykle jen tak nějaký normální člověk nemá.

dolary bankovky

A když si chceme byt koupit, a přitom na něj nemáme? Pak to řešíme v mnoha případech tím, že si vezmeme hypotéku. Zaručíme se nějakému finančnímu ústavu nemovitostí, za což dostaneme velké peníze s docela dlouhou dobou splatnosti, a pak už stačí jenom vhodný byt zaplatit a splácet.

Jenže někdy nám na zvolený byt nikde nepůjčí. Prostě proto, že dospějí v bance k názoru, že při svých příjmech nebudeme mít na splátky a peníze tak nevrátíme, a tak nás odmítnou.

dolary USA

Ale to naštěstí neznamená, že budeme nuceni žít na ulici nebo někde v podnájmu. Ony totiž neexistují jenom hypotéky na pořízení si soukromých nemovitostí. Existuje i hypotéka na družstevní byt https://www.americkahypoteka.cz/hypoteka-na-druzstevni-byt/, za kterou si – jak už i z názvu vyplývá – můžeme koupit i byt družstevní.

Jak se všeobecně ví, jsou mezi byty soukromými a družstevními jisté rozdíly v majetkových vztazích, kvůli nimž jsou družstevní byty vlastně stejně dokonalé, ale levnější. A to je tu právě terno. Protože na družstevní byt si stačí půjčit méně peněz. A tím pádem tu na hypotéku dosáhnou i ti, kdo zvládnou jen nižší splátky. A je tak daleko víc lidí, kteří u nás pak mohou bydlet. Skoro ve svém.