Jaký máte přehled o cenách vodného a stočného v oblasti, kde žijete? Pokud vám není lhostejné, kolik musíte zaplatit za kubík vody, budete mít zřejmě jasno v tom, jak postupně, rok co rok, rostou ceny obou položek, i když prozatím (doufejme) jen poměrně pomalým tempem. Ovšem již dávno neplatí, že cena vody v domácnostech je pro rodinný rozpočet halířovou položkou, a tak se také vyplácí s vodou nakládat úsporně a zbytečně neplýtvat.

kleště sikovky

Současně s cenou vodného a stočného byste měli mít jasno o vaší průměrné spotřebě. Tu byste měli mít zmapovanou a mít ji pod kontrolou, kdyby se stalo, že někde začne docházet k úniku vody a vy si toho vizuálně nevšimnete. Každý rozumný člověk vám doporučí kontrolovat vodoměr alespoň dvakrát, třikrát za měsíc, a porovnávat spotřebu s obvyklými hodnotami. V případě, že někde začne nekontrolovaně odtékat voda, zjistíte to poměrně brzy a můžete pak povolat na pomoc instalatéry, kteří se zabývají vyhledáváním úniku vody https://www.kanalizace-instalateri.cz/unik-vody. Kdybyste kontrolu vodoměru zanedbali, přišli byste na to třeba až za rok, ale zároveň s tím byste museli doplatit značnou sumu, což jsou doslova vyhozené peníze oknem. Kupříkladu jen malý otvor v prasklé armatuře ve sklepě, odkud voda odtéká do podloží, a vy to ani nezaregistrujete, může znamenat denní únik přibližně 70 – 100 litrů vody, a za rok to dělá cirka 36 kubíků, což jsou v přepočtu na vodné a stočné necelé čtyři tisíce korun.

vodovodní baterie

Instalatéři vyhledají únik vody rychle a snadno

Jakmile máte podezření na únik vody a dáte to na vědomí instalatérům, ti jsou schopni odhalit defekt pomocí moderních metod formovacího plynu nebo akustických tyčí Hykron v krátké době a zároveň mohou ihned sjednat potřebnou nápravu. Vymění vadný díl potrubí a armatury, případně provedou další práce nutné k zajištění opravy havarijní situace. A vy si pak uvědomíte, jak důležité je pravidelně kontrolovat stavy vody na vodoměru, a budete si je třeba pro pořádek zapisovat do kontrolního sešitu.