Jedním ze současných trendů je mimo jiné také prudký technologický rozvoj. Stále nové přístroje a vynálezy jsou vyvíjeny takřka denně, a mnohé z nich mění náš život, a to nejen ten soukromý. Tím hlavním dopadem je pak stále větší průmyslová automatizace https://www.imtts.cz/produkty/prumyslova-automatizace/.

Ta jednoduše znamená, že stále více částí průmyslové výroby je namísto lidí zastáváno stroji. A není divu, jejich provoz je podstatně levnější a navíc jsou rychlejší, přesnější a efektivnější. Je tedy jen pochopitelné, že o ně mají majitelé firem velký zájem. Otázkou ovšem je, jaký dopad to bude mít na dělníky, kteří danou činnost doposud vykonávali. Je totiž jasné, že se je již nevyplatí zaměstnávat. Proto s každou další takovou automatizací dochází často i k hromadnému propouštění.

stroje jsou stále dokonalejší

Je celkem jasné, proč to podnikatelé dělají. Koneckonců aby přežili v dnešním tvrdém tržním prostředí, potřebují doslova každou korunu. Nemohou si tedy dovolit zbytečně zaměstnávat lidi, když existuje jiná, výhodnější varianta. Problém je, že tito propuštění dělníci těžko nachází nové uplatnění. Často totiž mají minimální vzdělání a na dané pozici pracovali celý svůj dosavadní život. Nemají tedy ani vzdělání a ani praxi v jiném oboru. To jim situaci značně ztěžuje.

počítače jsou součástí automatizace

Většina z nich již navíc nebývá nejmladší, což je pro potenciálního zaměstnavatele další minus. Přeci jen se jim nevyplatí investovat do člověka, který stejně za pár let odejde do důchodu. To však znamená, že tito lidé skončí na podpoře s minimální šancí, že budou opět zaměstnáni. Jistě, mohou si udělat rekvalifikační kurz, avšak většina z nich o něj nemá zájem a navíc často ani ten nepomůže k získání nové práce.

Tuto situaci je nutné řešit, neboť je jasné, že zde klasické tržní mechanismy nepomohou. Především u mladých lidí se vyplatí investovat do jiných typů vzdělání než do mechanického. Také stávající dělníky je dobré začít pomalu přeškolovat. Jistě, nebude to jednoduché ani levné, avšak rozhodně se to vyplatí.