Plánujete dovolenou v Jižních Čechách a zvažujete, kde se ubytovat? Máme pro vás jeden tip, kde by se vám to mohlo zamlouvat, a odkud směřují trasy jednodenních výletů na kole, vlakem nebo autem. Ubytování v Českých Budějovicích a okolí se vyplácí zejména na okraji jihočeské metropole, odkud je to blízko do historického centra města a zároveň to není daleko k většině přírodních a historických památek v okolí. Které z nich byste si neměli nechat ujít?

Český Krumlov

Třeboň

Z Budějovic do Třeboně je to, jak se říká, „co by kamenem dohodil“, necelých dvacet kilometrů, a trasu zvládnete odtud na kole během jedné hodiny. V Třeboni se projděte po hrázi rybníka Svět, zavítejte do zámeckého parku a Komenského sadů, prohlédněte si zámek a Masarykovo náměstí a vřele vám doporučujeme objednat si tu léčebnou proceduru v Bertiných lázních či v lázních Aurora. Velmi působivé je také okolí Třeboně, např. rybník Rožmberk a Vítek, cyklotrasy v oblasti řeky Lužnice (Staré a Nové řeky) mezi Suchdolem nad Lužnicí, Chlumem u Třeboně, obcí Stříbřec a Veselím nad Lužnicí.

České Budějovice

Český Krumlov

Druhou polovinu vaší dovolené byste mohli věnovat Českokrumlovsku. Kromě prohlídky zámku a velmi rozsáhlé a zajímavé zámecké zahrady byste mohli objevit krásu renesančních fasád domů v historickém jádru města. K atraktivním výletům po okolí bychom mohli zařadit nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť, klášter Zlatá Koruna, vodní nádrž Římov, zříceninu hradu Dívčí Kámen, Křemžský potok a osadu Třísov s bývalým keltským oppidem a krásnými vyhlídkami do okolí z části obce Nad Vsí, a mimo jiné i horní tok Vltavy s Rožmberkem nad Vltavou a klášterem Vyšší Brod. Z Českých Budějovic to není daleko ani k přehradě Lipno a na Šumavu, kde můžete strávit také mnoho příjemných chvil. Doporučujeme vám také jízdu na kole z Lipna nad Vltavou přes Loučovice a Čertovy proudy do Vyššího Brodu a dále po silnici č. 160 až do Českého Krumlova.